Kuchnia otwarta na salon – czy to dobre rozwiązanie?

Kuchnia to bardzo istotne pomieszczenie w domu, w niej spędzamy zazwyczaj bardzo dużo czasu i to nie tylko podczas przygotowywania posiłków. Należy dołożyć starań i urządzić ją tak, aby była nie tylko praktyczna, ale równocześnie stylowa i przytulna. Jedną z popularnych opcji, wykorzystywanych przy projektowaniu wnętrza, są drzwi przesuwne szklanehttp://esglas.pl/oferta/drzwi-przesuwne-szklane/. Dużą popularnością cieszą się aranżacje, w których kuchnia jest połączona z salonem, czy takie rozwiązanie jest funkcjonalne?

Nie warto podążać wyłącznie z trendami

Otwarta kuchnia na salon to trend, który nie schodzi z tapety od kilku sezonów. Wielu inwestorów decyduje się na realizację projektów mieszkań, w których wykorzystano taki pomysł aranżacyjny. Chociaż otwarte przestrzenie wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo, to trzeba mieć świadomość tego, że takie rozwiązanie ma również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Decyzja dotycząca otworzenia kuchni na salon czy zakupu mieszkania posiadającego taki układ pomieszczeń powinna zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim należy myśleć o sobie – o swoich potrzebach, przyzwyczajeniach, upodobaniach kulinarnych, a także o swojej rodzinie. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy lubimy porządek i potrafimy utrzymać czystość bez problemu, czy raczej jesteśmy typem bałaganiarza, który nie potrafi odkładać rzeczy na miejsce, a podczas gotowania farszu szpinkowo-brokułowego pozostawia wielki bałagan.

Kuchnia otwarta na salon

Gdy lubimy gotować i w kuchni spędzamy w związku z tym sporo wolnego czasu, otworzenie kuchni na salon może okazać się dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku rodzina czy znajomi mogą aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, jednocześnie możemy doglądać dzieci bawiących się w salonie. Jeżeli często przyrządzamy potrawy mocno aromatyczne na przykład kuchni azjatyckiej, to niestety będziemy musieli liczyć się z tym, że zapachy będą wyczuwalne w salonie, co może okazać się dość problematyczne. Kolejnym mankamentem jest kwestia wizualna – po gotowaniu zazwyczaj pozostaje w kuchni nieporządek i sterta brudnych naczyń, także nie można w tym wypadku odłożyć sprzątania na później, chyba że bałagan nam nie przeszkadza i nie razi nas w oczy. Niemniej, jednak gdy przyjmujemy gości, będziemy musieli zwrócić na to uwagę. Zatem czy otwarta kuchnia na salon jest dobrym pomysłem? Dowiecie się w pozostałej części tekstu.

Kuchnia zamknięta czy otwarta

Chociaż zwolennicy łączenia kuchni z salonem podkreślają, że dzięki temu można uzyskać większą przestrzeń, to salon mimo wszystko traci wówczas swoją funkcjonalność. Odgłosy i zapachy dobiegające z kuchni sprawiają, że strefa relaksu zostaje zaburzona. Oczywiście na pewno nie każdemu będzie to przeszkadzać, jednak warto sobie zdawać z tego sprawę. Kuchnia także przestaje w tym wypadku spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest przyrządzanie posiłków, co może się nie spodobać kulinarnym pasjonatom.

Dobra alternatywa – drzwi przesuwne szklane

Gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, ale zależy nam na podziale pomieszczeń, można zastosować drzwi przesuwne szklane na przykład takie chowane w ścianę. W ten sposób będziemy mieć dwa osobne pomieszczenia, jednak ze względu na rodzaj zastosowanego materiału mieszkanie będzie bardziej przestronne i jasne. Można zdecydować się ma montaż drzwi wykonanych ze szkła transparentnego, której technologia jest również wykorzystywana w kabinach prysznicowych ze szkła. Abyśmy mogli obserwować, co dzieje się w drugim pomieszczeniu, do wyboru są też szkła kolorowe o różnych fakturach i wzorach. Drzwi można bez problemu dopasować do aranżacji oraz naszych upodobań. Bez wątpienia jest to dobry kompromis pomiędzy otwartą kuchnią połączoną z salonem a kuchnią zamkniętą. W ten sposób do pomieszczeń wpada więcej światła które jest niezbędne tak samo jak oświetlenie w biurach, jest nowocześnie i bardziej przestronnie, a jednocześnie nie musimy obawiać się przenikania zapachów do salonu podczas gotowania. W zależności od potrzeb w dowolnym momencie możemy oddzielić pomieszczenia lub otworzyć drzwi, tak aby otwarta kuchnia na salon się łączyła.

Salon z kuchnią to duża oszczędność miejsca, dlatego o takim rozwiązaniu aranżacyjnym powinni pomyśleć o tym przede wszystkim posiadacze niewielkich nieruchomości. W małych mieszkaniach czy domach, w których każdy metr jest na wagę złota, otwarte przestrzenie są jak najbardziej pożądane. Dzięki nim można optycznie powiększyć mieszkanie, na pewno też będzie bardziej przytulnie. Podczas takiej aranżacji w mieszkaniu można w łatwy i prosty sposób pozbyć się problemu jakimi są utrzymywanie porzadku z kablami.

Dowiedz się więcej na temat wyboru nowych drzwi do domu, a także jak wybrać dobry misker kuchenny.

2 komentarze do “Kuchnia otwarta na salon – czy to dobre rozwiązanie?”

Dodaj komentarz