Urządzanie łazienek – estetyczne wyposażenie

Łazienka należy do specyficznych typów pomieszczeń, szczególnie jeśli chodzi o jej estetyczną aranżację. W zdecydowanej większości domów oraz mieszkań wnętrze to zajmuje niewielką powierzchnię, co sprawia, że trudne jest urządzanie łazienek. Nie mając pomysłu na koncepcję aranżacyjną tego pomieszczenia, warto odwiedzić salon płytek w Katowicach, gdzie konsultanci z pewnością doradzą najlepsze rozwiązania w oparciu o analizę gustu danego klienta, a także możliwości przestrzenne konkretnej łazienki. Pod tym adresem można więcej dowiedzieć się o salonie Format2: http://dagmaplytki.pl/index.php?id=blog&post=wyposazenie-lazienek.

Aby nasza łazienka dobrze się prezentowała, warto w tym celu zadbać o urządzenie jej w jednym wybranym stylu. Nadmiar motywów nigdy nie doda szyku ani klasy naszemu pomieszczeniu.

Urządzanie łazienek w stylu retro

Chcąc wyposażyć naszą łazienkę w stylu retro, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to idealny wybór stylistyczny dla wszystkich, którzy cenią sobie klimat podróży w czasie i nawiązania do minionych epok. W urządzanie łazienek powinna dominować przede wszystkim wanna. Najlepiej, aby była niezabudowana oraz wsparta na ozdobnych nóżkach. W przypadku dużej łazienki można się również pokusić o to, aby ustawić ją w centralnym miejscu pomieszczenia. Kolejnym istotnym elementem dla urządzanie łazienek w stylu retro jest wykorzystanie ceramiki sanitarnej, zdobionej przy udziale delikatnych owalnych linii. Wybierając natomiast umywalkę, warto postawić na modele podtrzymywane przez cztery dekoracyjne nóżki, montowane w ścianie lub wyposażone w dodatkową drewnianą szafkę.

Urządzanie łazienek w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny polega przede wszystkim na widocznym ograniczeniu liczby elementów, jakie znajdują się w danym pomieszczeniu. Rozwiązanie to cechują więc w szczególności:

  • przejrzystość,
  • unikanie nadmiaru,
  • krzykliwych barw,
  • estetyka na wysokim poziomie.

Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że sprawdzi się również w łazience o niewielkiej powierzchni do zagospodarowania. Decydując się na urządzanie łazienek w stylu minimalistycznym, warto pamiętać o zakupie najwyższej jakości mebli i dodatków o prostej geometrycznej formie, które nie będą budziły skrajnych emocji w użytkownikach. Dzięki temu nasze pomieszczenie będzie nie tylko estetycznie się prezentowało, ale również idealnie spełni swoją funkcję.

Styl nowoczesny dla ceniących luksus

Marząc o łazience urządzonej w stylu high-tech, czyli jednym z najmodniejszych w ostatnich latach wariantów wystroju nowoczesnego, warto zadbać o wykorzystanie nowych technologii. Tego rodzaju elementy wyposażeniowe stworzą klimat sukcesu oraz prestiżu. Warto pamiętać, że wystrój w luksusowym stylu nowoczesnym oparty jest przede wszystkim na łączeniu ze sobą czystego szkła i zimnego metalu. Stosowane w tym celu elementy aluminiowe oraz chromowane mają nadać atrakcyjnego połysku, szczególnie kojarzącego się z prestiżem. Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia takiej łazienki jest, naturalnie, jej oświetlenie za pomocą ekskluzywnych lamp, które obok żółtej barwy dominującej powinno wykorzystywać także inne odcienie, jak na przykład niebieski, służący do podświetlania luster czy też ścian. Warto się również zastanowić nad zastosowaniem w naszej łazience szklanej kabiny prysznicowej. Nada stylu oraz branie prysznica będzie bardziej komfortowe, bo lepiej oświetlone.

Aranżacja łazienki w stylu rustykalnym

Styl rustykalny, określany także jako styl wiejski lub też niekiedy etniczny, w odróżnieniu od stylu retro, nawiązuje do natury. Decydując się na wyposażenie łazienek w tym stylu, należy pamiętać, że jego naczelną zasadą jest prostota formy. Z tego względu rozmaite motywy zdobnicze lub dekoracyjne powinny występować wyłącznie w przypadku pojedynczych elementów. Styl ten bazuje na minimalizmie artystycznym, a najczęściej pojawiającymi się materiałami w łazienkach w stylu rustykalnym są niewątpliwie drewno oraz kamień. Idealne zestawienie tworzy na przykład połączenie drewnianej podłogi ze ścianą zbudowaną z kamienia elewacyjnego bądź też płytek imitujących cegły. Najbardziej charakterystyczne akcesoria do tego rodzaju łazienek to między innymi:

  • wanny wolnostojące,
  • umywalki w kształcie misy,
  • drewniane meble przeznaczone do przechowywania przyborów higienicznych.

Ważne jednak, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Wybór odpowiednich mebli do łazienki

Niezależnie od preferowanego przez nas stylu estetycznego, dobór mebli do naszej łazienki powinien być podyktowany przede wszystkim jej możliwościami przestrzennymi. Nie należy więc decydować się na zakup zbyt dużych akcesoriów oraz sprzętów, jeśli łazienka jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Wyposażenie łazienek musi być idealnie dostosowane do ich możliwości.
Kolejnym istotnym czynnikiem, decydującym o tym, jakie meble wybrać do odświeżanej przez nas łazienki, jest z pewnością fakt, czy posiadają one odpowiednie zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wilgoci, na przykład w postaci warstwy specjalnego lakieru.

Ład i harmonia

Wyposażenie łazienek warto potraktować jak aranżację każdego innego wnętrza, nie spychając jej na marines. Często spotykanym błędem podczas aranżacji łazienek w stylu retro jest mieszanie ze sobą rozmaitych motywów, które zupełnie do siebie nie pasują. Warto pamiętać, że niewspółgrające ze sobą elementy tworzą wyłącznie chaos i dysharmonię, co znacznie obniża walory estetyczne danego wnętrza. Zastosowanie róznych akcesorii budowlanych w łazience tj. kafelki, plyty bądź np. nowoczesne płytki Calcatta, to dobre rozwiązanie i zabezpieczenie się przed wilgocią oraz jest znakiem pewności, że długo nasza łazienka będzie w porządanym przez nas stylu.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych włoskich lampach do łazienki!

3 komentarze do “Urządzanie łazienek – estetyczne wyposażenie”

Dodaj komentarz