Jak stworzyć biuro, w którym pracownicy będą pracować z przyjemnością?

Podczas wykonywania pracy biurowej ważne są różne czynniki wpływające na jej efektywność. Przede wszystkim powinny one sprzyjać dobremu samopoczuciu pracowników. Wpływ na nie na pewno będzie miał ogólny wystrój biura, umeblowanie, ale również odpowiednie oświetlenie biurowe LED. Nie tylko powinno zapewnić optymalne warunki funkcjonowania wewnątrz pomieszczeń biurowych, ale nade wszystko podnieść efektywność wykonywanych przez pracowników obowiązków.

Rola oświetlenia w biurze

Oświetlenie biurowe odgrywa szczególnie ważną rolę w codziennej pracy, tym bardziej że pracownicy spędzają w biurze wiele godzin. Nieprawidłowe oświetlenie biurowe powoduje zmęczenie wzroku, osłabienie koncentracji i odbiera energię do działania. Może przyczyniać się do powstawania wielu innych dolegliwości, które obniżając samopoczucie, zniechęcają do pracy. A właśnie wzrok jest tu jednym z najważniejszych zmysłów, który przy złym świetle szybko ulega przesileniu, zwiększając tylko uciążliwość wykonywanych obowiązków.

Oświetlenie biurowe – wymogi

Jak wiadomo, najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest oświetlenie dzienne, które powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i poszczególnych stanowisk. Tak więc liczba i powierzchnia okien zależeć powinna od rozmiarów, kształtu i przeznaczenia pomieszczeń. Ważna jest również czystość szyb oraz zabezpieczenia eliminujące nadmierne nasłonecznienie stanowisk pracy.

Niezależnie jednak od światła dziennego, musi być zapewnione oświetlenie elektryczne. Najlepiej, gdyby oświetlenie biurowe LED łączyło naturalne światło z tym sztucznym. Zalecenia odnośnie oświetlenia elektrycznego zawarte są w Normie Europejskiej dotyczącej światła i oświetlenia.

Dobór oświetlenia w biurze – o czym warto pamiętać?

W biurze istotną rolę odgrywa taki rodzaj oświetlenia, który dokładnie rozjaśni każde biurko. Pracownicy spędzający w zamkniętym pomieszczeniu większą część dnia potrzebują komfortowych warunków do pracy umysłowej. Jeżeli więc chodzi o ilość i wielkość ekskluzywnych lamp, lepiej zainwestować w kilka większych, które będą rzucać światło równomiernie na całą powierzchnię pomieszczenia biurowego. Oczywiście, ich ilość trzeba dostosować do wielkości i kształtu pomieszczenia, aby zapewnić każdemu pracownikowi równomierny dostęp światła. Warto by było także, oprócz oświetlenia ogólnego, pomyśleć o dodatkowej formie źródła światła, którą mógłby dowolnie użytkować każdy z pracowników. Dla zapewnienia im dobrego samopoczucia najlepiej wybrać oświetlenie w stylistyce pasującej do ogólnego wystroju biura. Każdy szef, zdając sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na efekty pracy ma dobre samopoczucie pracowników, powinien zainwestować w takie oświetlenie biurowe LED, przy którym będą oni pracować z przyjemnością.

Oświetlenie biurowe z wykorzystaniem technologii LED

Za najnowszą generację źródeł światła uważana jest obecnie technologia LED. Wprawdzie jeszcze do niedawna jasność diod LED była zbyt niska, by można było używać ich w biurach. Wykorzystywano je co najwyżej do oświetlenia nastrojowego. Dziś jest całkiem inaczej. Oświetlenie to jest bowiem używane nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy nawet w samochodach.

Obecnie oświetlenie LED wykorzystywane jest w wyposażeniach łazienek, które nadają styl nowoczesny w pomieszczeniu. Tak samo jest w naszych kuchniach. Nie ważne, czy będziemy mieli otwartą kuchnię na salon, czy jako osobne pomieszczenie. Istotne jest, jak oświetli nasze pomieszczenia gospodarcze oraz jaki wpływ będzie miał na nasze samopoczucie.

W biurze światło to sprawdza się idealnie. Jest białe, przyjazne, nie męczy oczu, zapewniając komfort i dobre samopoczucie pracowników. Dodatkowo jest energooszczędne, więc i ekonomiczne. Wybór zaś odpowiednich paneli LED pozwala na wyeliminowanie takich ich wad, jak długi czas rozświetlania, niski współczynnik oddawania barw czy migotanie.

Dowiedz się również jak motywować swoich pracowników.

2 komentarze do “Jak stworzyć biuro, w którym pracownicy będą pracować z przyjemnością?”

Dodaj komentarz