Zawilgocenie a izolacja pozioma starego budynku

Każdy budynek z biegiem lat niszczeje. Większość starych domów posiada zawilgocone fundamenty. Świadczy o tym nie tylko odpadający tynk, lecz białe wykwity i ciemne plamy. W celu skutecznego osuszenia budynku warto wykonać właściwą izolację poziomą budynku.

Na czym polega izolacja pozioma fundamentów?

Izolacja pozioma budynku stanowi doskonałe zabezpieczenie fundamentów przed dostaniem się wilgoci. Jej wykonanie uniemożliwia podsiąkanie wody z gruntu do tych ścian, które są usytuowane na gruncie powyżej podłogi.

Izolacja pozioma powinna zawsze być wykonana przed wzniesieniem ścian fundamentowych. Jest ona wykonywana na ławach fundamentowych składających się z dwóch warstw papy na lepiku bitumicznym lub budowlanej folii izolacyjnej.

Znalezienie przyczyny i izolacja pozioma starego budynku

Co prawda każdy budynek mieszkalny powinien być wybudowany w taki sposób, aby było w nim zawsze, ciepło, estetycznie oraz sucho, ale niestety nie zawsze tak się dzieje. W wielu starych domach można bardzo często spotkać zawilgocone ściany. Mieszkając w takim domu, warto pomyśleć o wykonaniu izolacji poziomej budynku. Aby w skuteczny sposób pozbyć się tego problemu, należy zawsze znaleźć jego przyczynę.

Często bywa tak, że znalezienie przyczyny wilgoci w domu nie jest wcale takie łatwe. Fundamenty są bowiem zagłębione w gruncie, a zawilgocenie ścian może postępować w górę ze względu na podciąganie kapilarne. Oznacza to, że mokra ściana fundamentu w piwnicy może spowodować również zawilgocenie ścian na poszczególnych kondygnacjach budynku.

W celu dokonania właściwej oceny stopnia zawilgocenia oraz powodów jego powstania warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, w której pracują inżynierowie budowlani posiadający rozległą wiedzę w tym temacie.

Dlaczego ściany w starych domach są zawilgocone?

Istnieje kilka przyczyn zawilgocenia fundamentów. Pośród wielu z nich można wymienić:

  • położone budynków na podmokłych terenach,
  • częste opady – wysoki poziom wód gruntowych znajdujący się powyżej poziomu posadowienia oraz podnoszenie się poziomu wody z powodu ulewnych deszczy bardzo często prowadzi do zawilgocenia wielu znajdujących się w pobliżu budynków mieszkalnych
  • złe odprowadzenie wody opadowej z dachu
  • znajdowanie się w pobliżu budynku niedrożnych studni chłonnych, a przede wszystkim na terenach zagrożonych powodziami.
  • nieszczelna instalacja kanalizacyjna oraz centralnego ogrzewania. Wówczas to z komina oraz kotła odprowadzana jest duża ilość skroplin.

Ile kosztuje izolacja pozioma budynku?

Koszty związane z izolacją poziomą budynku są zależne od wielu czynników. Ich oszacowanie  jest możliwe tylko po dokładnej analizie rozmiarów budynku, jego konstrukcji, oraz stopnia zawilgocenia.

Cennik prac związanych z izolacją poziomą budynku zazwyczaj zostaje ustalony indywidualnie z wykonawcą. Na wysokość kosztów w dużym stopniu wpływa rodzaj materiałów, z których ma być wykonana izolacja pozioma.

Niemniej inwestycja ta powinna być przeprowadzona w każdym zawilgoconym budynku, bowiem dzięki temu można no nowo cieszyć się z posiadania ciepłego i suchego mieszkania. Należy także pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji piwnic i garaży podziemnych bądź przydomowych. Kompleksowe podejście do budynku wraz z garażem i piwnicą pozwoli nam uniknąć problemów z wszelaką wilgocią.

Dowiedz się więcej jak zrobić dach zielony krok po kroku.

2 komentarze do “Zawilgocenie a izolacja pozioma starego budynku”

Dodaj komentarz