Brama garażowa – sezonowa konserwacja siłowników

Brama garażowa każdego dnia poddawana jest różnego rodzaju przeciążeniom i siłom. W ciągu roku używa się jej setki razy, a to wszystko doprowadza do szybkiego niszczenia. Jeśli chce się zachować bramę w odpowiedniej kondycji, niezbędne jest przeprowadzanie okresowej konserwacji. Jak to jednak zrobić?

Podstawowe czynności konserwujące

Jeśli chce się zadbać w odpowiednio skuteczny sposób o posiadaną bramę garażową, trzeba pamiętać o przeprowadzaniu dwóch podstawowych czynności. Mowa tu jest o smarowaniu całej konstrukcji, a także o przeprowadzeniu kontroli i ewentualnej wymianie poszczególnych uszczelek. Jak to jednak wygląda w szczegółach?

Jeśli chodzi o smarowanie bramy, to stosowane jest ono oczywiście w celu wydłużenia żywotności całej konstrukcji, poprzez poprawienie działania pojedynczych jej elementów. Z tego też powodu kluczowe jest to, aby podczas smarowania pamiętać o wszystkich elementach, czyli o:

  • prowadnicach,
  • metalowych rolkach,
  • łożyskach,
  • zawiasach,
  • zamkach.

Co bardzo ważne, smarowanie wszystkich powyższych elementów powinno się przeprowadzać nie wtedy, gdy już skrzypią i zachowują się w nieprawidłowy sposób, lecz przed wystąpieniem takich objawów. Z tego też powodu zaleca się, aby smarowanie było przeprowadzone raz do roku. Musimy pamiętać, że odpowiednia konserwacja bramy garażowej pozwala na jej dłuższe użytkowanie. Drzwi do garażu wymagają smarowania, ale także przeglądu. Kolejną bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie jakości i stanu obecnych uszczelek. Jest to szczególnie ważne przed zimą, ponieważ niskie temperatury, a także wilgoć powodują znaczną degradację uszczelki, przez co mogłaby ona pracować w nieodpowiedni sposób, czym doprowadziłaby do nieszczelności bramy. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że sama powierzchnia drzwi garażowych powinna być także od czasu do czasu przemywana i jeśli wykonana jest z drewna, to konserwowana przy pomocy specjalnych środków chemicznych.

Jak konserwować siłowniki do bram?

Jeśli chce się przeprowadzać odpowiedni serwis Brama garażowa, aby możliwe było korzystanie z niej przez wiele lat bez większych kłopotów, powinno się pamiętać także o tym, że niezbędny jest również przegląd i ewentualna naprawa automatyki. Co prawda rodzaje napędów do bramy bywają różne, lecz zasada ich konserwacji jest mniej więcej taka sama w każdym przypadku. Przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy do roku powinna być przeprowadzana konserwacja siłowników do bramy ze szczególną uwagą na ich elektronikę, ponieważ może ona zostać uszkodzona mechanicznie przez owady, czy też nawet gryzonie. Co więcej, zalecana jest regulacja siły przesuwu. Oczywiście kluczowe jest usuwanie z siłowników nagromadzonego brudu, śniegu, czy też liści. Sprawna automatyka bramowa to podstawa działania drzwi garażowych.

 

 

2 komentarze do “Brama garażowa – sezonowa konserwacja siłowników”

Dodaj komentarz