Drukarki 3D – od czego zacząć?

Drukarki 3D pozwalają na samodzielne wydrukowanie w pełni trójwymiarowych, fizycznych obiektów. Do ich przygotowania niezbędny jest specjalny projekt, który zawiera gotowy do wykonania model. Druk 3D od czego zacząć?

Jak zacząć drukować 3D – Biblioteki projektów 3D

Istnieją różne sposoby na pozyskiwanie modeli 3D. W druku trójwymiarowym najczęściej zastosowanie znajdują pliki w uniwersalnych formatach, obsługiwanych przez większość urządzeń dostępnych na rynku. Gotowe projekty dostępne są w różnych internetowych zbiorach, które funkcjonują jako biblioteki płatne lub darmowe. Te pierwsze zawierają zwykle modele bardziej szczegółowe i specjalistyczne, jednak w drugich znaleźć można wiele całkowicie bezpłatnych i atrakcyjnych propozycji. Bazy projektów da się łatwo przeszukiwać, dzięki czemu znalezienie poszukiwanego wzoru nie powinno stanowić problemu.

Zastosowanie skanera 3D

Sposobem na pozyskanie modelu może być również zastosowanie skanera 3D. Takie rozwiązanie pozwala na odtworzenie już istniejącego modelu 3D, a następnie bezpośrednie przesłanie go do druku. Istnieje też możliwość wcześniejszego poddania projektu modyfikacjom, które da się przeprowadzić za pomocą specjalnego programu komputerowego. Istnieją różne aplikacje do projektowania 3D – zarówno stosunkowo proste softy do modelowania, jak i rozbudowane systemy działające w oparciu o wspomaganie numeryczne. Obecnie większość tego typu programów pozwala na wygenerowanie modelu 3D, a także eksport pliku do różnych obsługiwanych przez drukarki formatów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, projekt można również skonwertować.

Przygotowywanie modelu 3D

Sposób przygotowywania modelu 3D zależy od rodzaju wybranej technologii, która powinna być odpowiednio dopasowana do specyfiki realizowanego projektu. Dotyczy to wielu parametrów, takich jak m.in.

  • pożądana geometria,
  • właściwości mechaniczne,
  • gabaryty

Każda technologia projektowania 3D ma swoje ograniczenia, dlatego celem osiągnięcia lepszych rezultatów warto odpowiednio dostosować przygotowywany model. W przypadku wydruków 3D duże znaczenie mają punkty podparcia kolejnych warstw, czyli wbudowane skosy czy struktury podporowe usuwane po bezpośrednim wydruku. Technologia projektowania ma znaczenie także w przypadku elementów, które mają być np. puste od wewnątrz. W takiej sytuacji należy przewidzieć otwory w powierzchni, pozwalające na wydostanie nieutwardzonego materiału. Niezależnie od wybranej techniki druku 3D, kluczowym aspektem pozostają ograniczenia gabarytowe oraz dokładność detali. Jeżeli model jest zbyt zaawansowany, należy go odpowiednio zoptymalizować. Przed projektowaniem zawsze warto przeczytać kilka wpisów o projektach do drukarki 3D.

Dowiedz się więcej jak wybrać odpowiednią drukarnię 3D.

2 komentarze do “Drukarki 3D – od czego zacząć?”

Dodaj komentarz