Jak wyprostować krzywe zęby? – Stomatologia Gliwice

Wady zgryzu towarzyszą wielu osobom i mają różne podłoże. Na szczęście po odpowiednim leczeniu ortodontycznym każdy może cieszyć się estetycznym i zdrowym zębem. Naprostowane zęby nie będą dodatkowo obciążane i łatwiej będzie utrzymać ich higienę. Jak wyprostować zęby krzywe?

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Stomatologia Gliwice, zajmuje się między innymi leczeniem wad ułożenia zębów w jamie ustnej. Wady zgryzu mogą mieć różne podłoże, a wyróżnić można:

  • wady zgryzu genetyczne (np. progenia, diastema)
  • wady zgryzu nabyte
  • wady zgryzu ewolucyjne

Zmiany nabyte mogą wynikać między innymi ze złej pozycji snu niemowlaka, a oddychania przez usta lub z nawykowego ssania kciuka. Zbyt wczesne lub zbyt późne wypadnięcie zębów mlecznych również może wpłynąć na zmianę ułożenia zębów w łuku szczęki. Wady ewolucyjne to przede wszystkim stłoczenie się zębów, które wynika z tendencji do spożywania miękkich, przetworzonych pokarmów. Przodkowie człowieka żujący więcej surowego mięsa oraz twardych pokarmów, mieli lepiej wykształcone i szersze szczęki.

Jak wyleczyć zęby krzywe?

W gabinecie stomatologicznym Gliwice, ortodonta po wstępnej ocenie wady zgryzu jest w stanie wskazać najskuteczniejszą metodę leczenia. Proces leczenia ortodontycznego przebiega przede wszystkim z zastosowaniem odpowiednich aparatów. Wyróżnia się aparaty nazębne stałe oraz ruchome. Te drugie mogą być zdejmowane i ponownie zakładane przez użytkownika, a stosuje się je między innymi w czasie snu.

Jak wygląda zakładanie aparatu na zęby krzywe?

Przed założeniem stałego aparatu na zęby krzywe, ortodonta Gliwice musi upewnić się, że jama ustna pozbawiona jest wszelkiego rodzaju stanów zapalnych zębów oraz dziąseł. Następnie szkliwo zębów w miejscu klejenia aparatu zostaje dokładnie oczyszczone i wytrawione, co ma na celu zapewnienie lepszej przyczepności. Następnie przykleja się aparat do powierzchni zębów i utwardza się klej. W miarę postępów w leczeniu ortodonta Gliwice będzie wprowadzał poprawki w ułożeniu aparatu i kontrolował proces prostowania linii zębów pacjenta, aby zapewnić najlepsze efekty.

Aparat na zęby, a higiena jamy ustnej

Po założeniu stałego aparatu na zęby krzywe, konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Nie wystarczy samo szczotkowanie zębów. Koniecznie należy również czyścić przestrzenie między zębowe przy pomocy nici dentystycznych, a także stosować przynajmniej dwa razy dziennie płyn do płukania ust. Ważne jest także to, aby stosowana pasta do zębów zawierała wzmacniający szkliwo fluor. W innym przypadku może dojść do stanów zapalnych zęba, w tym do leczenia kanałowego.

Piękne zęby jak marzenie – implanty zębowe Gliwice.

Dowiedz się więcej, która pasta do zębów jest najlepsza.

2 komentarze do “Jak wyprostować krzywe zęby? – Stomatologia Gliwice”

Dodaj komentarz