Endodontyczne leczenie – od czego zależy cena?

Endodontyczne leczenie, popularnie zwane kanałowym to ostatnia próba ratunku zniszczonego przez próchnicę zęba. Metoda ta jest konieczna w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi. Polega ona na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki z komory i kanałów zęba. Współczesny postęp techniczny oraz nowatorskie materiały pozwalają stomatologom odbudować nawet bardzo chore zęby. To, ile kosztuje leczenie kanałowe, przybliży poniższy artykuł.

Kiedy endodontyczne leczenie jest konieczne?

Leczenie kanałowe Tychy jest konieczne, gdy nastąpiło nieodwracalne i mocno rozwinięte zapalenie miazgi zęba. W głównej mierze jest to efekt nieleczonej próchnicy oraz bakterii, które znajdują się w ubytku. Wówczas ząb zazwyczaj jest wrażliwy na nacisk i temperatury, dlatego może boleć.

Endodontyczne leczenie konieczne jest także w przypadku martwicy miazgi oraz u pacjentów z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Zdarza się, że dentysta musi przeprowadzić powtórną terapię kanałową. Dzieje się tak w przypadku, gdy kanały korzeniowe są nieodpowiednio wypełnione, pacjent czuje ból lub przy wierzchołku korzenia powstały zmiany.

Etapy leczenia kanałowego:

1. Diagnostyka – polega na dokonaniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Dentysta przeprowadza badanie wewnątrzustne, przyglądając się i opukując, a czasem nawiercając ząb. Dodatkowo konieczne jest wykonanie zdjęć radiologicznych.
2. Usunięcie próchnicy zęba i przygotowanie dojścia do kanałów.
3. Opracowywanie kanałów korzeniowych – w etapie tym usuwana jest warstwa zębiny i nadanie kanałom kształtu, który ułatwi ich wypełnienie.
4. Wypełnienie kanałów korzeniowych – współczesna endodoncja stosuje wypełniania z ćwieków gutaperkowych lub rozgrzane gutaperki.
5. Odbudowa zęba tradycyjnym wypełnieniem lub protetycznym.
6. Zdjęcie radiologiczne, które obrazuje jakość leczenia kanałowego.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest dość kosztowną metodą. Na cenę końcową ma wpływ wiele czynników. Pierwszym jest czas trwania leczenia. Zabieg ten wymaga wiele pracy od dentysty i może trwać kilka godzin. Dodatkowo endodontyczne leczenie często nie jest wykonywane tylko na jednej wizycie, wymaga więcej spotkań z lekarzem. Koszt zależy od ilości kanałów. Zęby jednokorzeniowe, jak jedynki, będą tańsze niż w przypadku szóstki, która ma aż trzy kanały.

Koszt leczenia zęba jednokanałowego wynosi około 300-400 zł. W przypadku dwóch kanałów cena waha się od 400 zł do 600 zł. Koszt leczenia zęba z trzema kanałami może wynosić aż 600-700 zł, a czterokanałowego – 700-800 zł. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu. Wówczas koszty wzrastają dodatkowo o 100-200 zł. Do ceny leczenia należy również doliczyć wykonanie RTG. Zdjęcie jednego zęba kosztuje ok. 30 zł.

Warto uczęszczać regularnie do stomatologa i dbać o zęby byśmy w przyszłości nie mieli krzywych zębów albo byśmy usuwali kamień nazębny. Polecamy artykuł, w którym dowiesz się, na czym polega skaling zębów.

Dowiedz się o przyczynach bólu zęba.

2 komentarze do “Endodontyczne leczenie – od czego zależy cena?”

Dodaj komentarz