Alkoholizm w Polsce statystyki i inne informacje

Polska to kraj, w którym alkohol zawsze odgrywał dużą rolę i nie wyobrażano sobie bez niego żadnej uroczystości. Jednak ostatnie kilkanaście trudnych lat sprawiły, że drastycznie wzrosła liczba spożywanego alkoholu w naszym kraju. Po alkohol sięgają już nie tylko mężczyźni, ale również kobiety i młodzież, coraz młodsza.

Co piją Polacy?

Od zarania dziejów ulubionym napojem Polaków była wódka. którą z trudem kupowało się w sklepie, albo samemu produkowało w domu. Chętnie też sięgano po wino, a najlepsze było to, które nastawiało się samemu w domu, z owoców zebranych w ogrodzie.

Obecnie najchętniej pitym alkoholem w Polsce jest piwo i to właśnie ono głównie odpowiada za problem alkoholizmu w kraju.

Jeśli chodzi o alkoholizm w Polsce statystyki mówią, że większość ludzi sięga po alkohol częściej niż pięć dni w tygodniu.

Jak walczyć z upijaniem się?

Sposobów na walkę z alkoholizmem jest kilka. Są to:

  • zaostrzenie przepisów, które dotyczą reklamy alkoholu
  • zakaz sponsoringu przez producentów alkoholu
  • zakaz ekspozycji alkoholu w punktach sprzedażowych
  • opodatkowanie alkoholu
  • wzmocnienie badań przesiewowych
  • działania, które mają na celu uświadamianie ludzi, jak szkodliwy wpływ na nasz organizm ma alkohol, np. rozdawanie ulotek, rozmowy z psychologiem

Gdzie leczyć się z alkoholizmu?

Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, z którą ciężko uporać się samemu. Potrzeba do tego ogromnej siły woli, samozaparcia i chęci zmienienia siebie i swoich nawyków. Nie każdy da radę zrobić to w pojedynkę czy z pomocą rodzin. W tych sprawach warto oddać się w ręce fachowców, aby leczenie alkoholizmu przebiegało pomyślnie.

W Polsce jest kilka ośrodków leczenia uzależnień, zarówno prywatnych jak i państwowych. Są to miejsca położone przeważnie w okolicach pełnych zieleni, dyskretnych i spokojnych. Pacjenci otoczeni są profesjonalną opieką. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Chorzy mają ściśle wypełniony dzień różnymi zajęciami, tak aby nie mieli ochoty na alkohol. Atmosfera panuje domowa, pacjentów nie ma wielu. Terapeuci pomagają pacjentom zrozumieć ich obecną sytuację.

Co zapewniają ośrodki do walki z uzależnieniami?

Ośrodki takie zapewniają przede wszystkim wykwalifikowany zespół, który ma sprawdzony program terapeutyczny i wieloletnie doświadczenie. Oprócz tego pacjenci mają zapewnione całodobową opiekę i wyżywienie. W ośrodku takim jest się całkowicie anonimowym, a zajęcia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach.

Pokoje są nowocześnie urządzone. Każdy dzień rozpoczyna się gimnastyką. Od pacjentów wymaga się jedynie systematyczności i sumienności.

Chorobę jaką jest alkoholizm w Polsce statystyki pokazują, że najlepiej leczyć w takich właśnie miejscach.

3 komentarze do “Alkoholizm w Polsce statystyki i inne informacje”

Dodaj komentarz