Zęby mądrości, kiedy usunąć ósemki

Zęby mądrości często powodują problemy i uciążliwy ból zęba. Nie mieszczą się w szczęce, zatrzymuje się ich wzrost, rosną krzywo, a gdy się pojawią, szybko się psują. Czy zęby mądrości są nam potrzebne do prawidłowego rozdrabniania pokarmu? Specjaliście twierdzą, że nie są konieczne. Warto zaznaczyć, że obecnie usunięcie ósemki może być bardzo szybkie i bezbolesne.

Co zrobić z ósemkami?

Nie wszyscy martwią się problemami z ósemkami. Niektórzy nie mają nawet ich zawiązek w dziąsłach. Pozostali mogą się spodziewać, że zęby te pojawią się u nich między 17 a 25 rokiem życia lub nawet jeszcze później. Natomiast wiele osób ma ten problem, że kiedy zaczynają im wyrastać ósemki, mają już mało miejsca w szczękach. Skutki mogą mieć charakter ortodontyczny – same ósemki wyrosną krzywo, tylko w połowie albo spowodują przekrzywianie się innych zębów – szczególnie siódemek. Efekt jest taki, że tylne zęby trudno doczyścić, co z kolei prowadzi do zagrożenia próchnicą.
Jeżeli ktoś jest regularnie pod opieką stomatologa, lekarz może wskazać, kiedy najlepiej usunąć ósemki?

Każdy przypadek jest inny

Jeśli nie ma problemu z brakiem miejsca na zęby mądrości i nie istnieje ryzyko problemów ortodontycznych, lekarz może zalecić dokładne czyszczenie zębów i obserwację, czy nie pojawia się próchnica. Jednak są pewne sytuacje, kiedy należy wziąć pod uwagę usunięcie ósemek.

Kiedy najlepiej usunąć ósemki?

Kiedy usuwać ósemki, żeby nie ryzykować pogorszenia stanu zdrowia? Jest kilka takich sytuacji, np. kiedy ósemki powodują:

  • zmiany ortodontyczne,
  • stłoczenie zębów,
  • stany zapalne dziąsła,
  • migreny,
  • oraz kiedy one same wyrastają pod niewłaściwym kątem i ulegają, próchnicy z powodu trudności w ich czyszczeniu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć?

Zwykle trudno przewidzieć, jakie niedogodności spowoduje ząb mądrości, kiedy już zacznie się wyrzynać. Dlatego niektórzy lekarze zalecają prewencyjne ich usunięcie. Czasem chodzi o ekstrakcję tzw. ósemki zatrzymanej, która jest obecna w dziąśle, a jeszcze nie widać jej na wierzchu.
Usuwanie zębów mądrości bywa sporym wyzwaniem z racji ich umiejscowienia. Dlatego zaleca się usuwanie ich przez chirurga stomatologicznego.
Wiele osób odczuwa sporą obawę przed tym wydarzeniem i stara się je opóźniać tak długo, jak tylko się da. A to może spowodować pojawienie się takich problemów, jak wspomniane stany zapalne, czy pogłębiające się wady zgryzu.

Stopień skomplikowania procesu ekstrakcji zęba mądrości zależy od tego, czy ósemka:

  • wyrosła w całości, w części, czy jeszcze w ogóle,
  • rośnie lub wyrosła w miarę prosto,
  • bardzo naciska na ząb sąsiadujący.

Trzeba jednak pamiętać, że gabinety chirurgii stomatologicznej są coraz lepiej wyposażone, a chirurg stomatologiczny posiada odpowiednią wiedzę i praktykę. Dzięki temu pomoże przejść przez zabieg w taki sposób, aby pacjent nie cierpiał, a sama ekstrakcja odbyła się szybko i bez powikłań.

Dowiedz się więcej jak wygląda leczenie krzywych zębów!

2 komentarze do “Zęby mądrości, kiedy usunąć ósemki”

Dodaj komentarz