Działki rekreacyjne i działki budowlane to miejsca, w których spędza się zwykle dużo czasu w sezonie letnim i poza nim. Przebywa się na nich całymi dniami, czasami przez weekend albo urlop, grillując i opalając się lub pracując, dlatego bardzo ważne jest, aby na działce była też toaleta. A więc jaka toaleta na działkę?
Jakie powinny być toalety na działkach?
Toaleta na działkę, która przeważnie nie jest podłączona do szamba, musi być przede wszystkim higieniczna i zamontowana zgodnie z przepisami prawa. Na działce budowlanej można postawić tylko toaletę, która ma zbiornik na nieczystości ciekłe, chyba że działka znajduje się na terenie zalewowym, albo na obszarach zagrożonych powodzią lub tam, gdzie są obszary chronione. Taka toaleta na działkę powinna mieć przede wszystkim nieprzepuszczalne dno i ściany, a także szczelne przykrycie. Otwór do usuwania nieczystości musi być zamykany, a odpowietrzenie powinno znajdować się około pół metra ponad poziomem terenu.
Jakie mogą być toalety działkowe?
Każdy właściciel działki ma do wyboru kilka rodzajów toalet. Mogą to być:
– toalety przenośne – czyli takie, które najczęściej można spotkać w przestrzeni publicznej, a do ich głównych zalet należy mobilność i to, że łatwo utrzymać je w czystości;
– toalety drewniane na działkę – wykonane są z zaimpregnowanego drzewa i posiadają skrzynie specjalne na nieczystości, wykonane z torfu, i ubikację z dwiema betonowymi komorami
– chemiczne toalety turystyczne – składają się z dwóch pojemników, z których jeden jest przeznaczony na nieczystości, a drugi ma wodę do ich spłukiwania;
– toalety kompostujące – nazywane są suchymi, ponieważ nie trzeba ich spłukiwać, a po każdym użyciu wsypać do zbiornika trociny;
– toalety torfowe – nie wymagają użycia ani wody, ani żadnych chemikaliów, ponieważ nieczystości trafiają do zbiornika z mieszanką torfu i kory sosnowej.
Wybierając toaletę na działkę, trzeba zwrócić uwagę na pojemność drugiego zbiornika, ponieważ to właśnie on będzie odpowiedzialny za opróżnianie toalety.
Jak czyścić toaletę dziiałkową?
Czyszczenie toalety na działce i jej konserwacja nie są skomplikowane, wymagają jedynie regularności i dokładności.
Higienę dolnego zbiornika zachowuje się, wlewając do niego specjalny płyn do dezynfekcji. Spowoduje on rozkład nieczystości, zneutralizuje tez zapachy. Do górnego zbiornika wlewa się również odpowiedni środek chemiczny.
Kiedy pojemnik jest pełny, należy go odłączyć i opróżnić w najbliższym punkcie, gdzie odbierane są ścieki.
Warto serwis i konserwację przenośnych toalet zlecić specjalnym firmom, które wywiozą nieczystości, kiedy zbiornik się wypełni.
Dowiedz się również czy warto na działce stworzyć swój własny ogród wiejski lub doinformuj się czy wywóz szamba w naszym kraju jest regulowany jakimiś ustawami.
Zobacz, jak na ten temat zapatrują się inni
Zaskakujące, jak jedna lektura może tak bardzo zmienić perspektywę.
Jeśli tego nie wiedzieliście, to najwyższy czas, żeby uzupełnić te braki