Świat ze szkła – szklane drzwi przesuwne

Drzwi są bardzo ważnym elementem każdego budynku. Dopełniają i dodają charakteru. Uzupełniają styl. Mogą pomóc wydobyć piękno wnętrza, a źle dobrane zaszkodzić. Jednym z lepszym rozwiązań dostępnych na rynku są szklane drzwi przesuwnehttp://esglas.pl/oferta/drzwi-przesuwne-szklane/. Dlaczego warto je wybrać? Więcej na ten temat w dalszej części tekstu.

Przesuwne drzwi szklane – jak wyglądają?

Są to szyby zamontowane na specjalnych rolkach, które zamykamy poprzez przesunięcie ich w odpowiednią stronę w linii prostej. Często z różnych przyczyn wybór klasycznych drzwi do domu może okazać się niemożliwe do zamontowania, wtedy warto rozważyć opcję przesuwaną. Jest ona coraz bardziej rozpowszechniona. Nie tylko w budynkach publicznych czy urzędach, ale i u fryzjerów, kosmetyczek czy w innych zakładach pracy. Dodatkowo można je czasem zauważyć w prywatnych domach, co więcej mają one dodatkową funkcję spowalniania podczas zamykania i otwierania, co jest ważne przy małych dzieciach.

Przesuwne drzwi szklane – rodzaje

Przesuwne drzwi szklane występują w różnych wariantach nie tylko kolorystycznych, ale też można znaleźć różne wymiary, inne sposoby montażu czy styl. Dostępne są drzwi montowane na suficie oraz ścianach. Dodatkowo jest też opcja schowania ich w ścianę podczas zamykania, co jest fajnym rozwiązaniem w domach czy budynkach o małych powierzchniach. W zależności od tego, jak nowe drzwi do domu mają być zamontowane, ich system montażu i konstrukcji będzie inny. Kiedy mają mieć taką samą wysokość jak pomieszczenie należy je zamocować do sufitu, umieszczona zostaje tam prowadnica, po której drzwi będą się przesuwały. Warunkiem jest, że nie mogą być umieszczone na suficie podwieszanym, ponieważ mógłby on nie utrzymać konstrukcji i byłoby to bardzo niebezpieczne dla domowników, pracowników czy klientów. Standardowo są one przymocowywane do ścian- murowanych czy gipsowo-kartonowych. Te drugie jednak wymagają specjalnego wzmocnienia w postaci ceownika. Warto pomyśleć o tym przy planowaniu rozkładu pomieszczeń i ścian.

Innym rodzajem są wahadłowe drzwi szklane, które są idealnym rozwiązaniem dla biur, które mają problem z naturalnym oświetleniem, przy czym ich metraż jest bardzo duży.

Zalety przesuwnych drzwi szklanych

Przesuwne drzwi szklane mają wiele zalet, od typowo wizualnych, poprzez praktyczne do mechanicznych.

Oto one:

  • oszczędność miejsca – poprzez zamontowanie takich drzwi możemy lepiej zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniach, ponieważ drzwi przesuwają się wzdłuż ścian, nie utrudniając przy tym dostępu do innych mebli czy pokojów.
  • wygląd – przesuwne drzwi szklane dodają lekkości i nowoczesności lokalowi. Dzięki temu można w bardzo efektowny sposób odświeżyć dotychczasową przestrzeń. Szklane wejście dodaje pomieszczeniu powiewu elegancji i minimalizmu. Dodatkowo wzmacnia dostęp do światła i powoduje wizualne powiększenie lokalu. Co więcej, prowadnice i ich konstrukcja są ukryte w specjalnych eleganckich karniszach.
  • trwałość – wbrew pozorom szklane drzwi są bardzo trwałe. Dzięki nowoczesnym technologiom i ciekawym rozwiązaniom konstrukcyjnym są bardzo wieloletnie i bezpieczne. Nie palą się. Ciężko o ich zatrzaśnięcie. Poprzez zastosowanie systemu GEZE Levolan Soft Stop wejścia nie są narażone na uszkodzenia. Wszystko przez odpowiednią konstrukcję i zwalnianie podczas zamykania i otwierania.
  • szeroki wybór – można wybrać praktycznie wszystko, to znaczy wysokość i szerokość, sposób mocowania, wygląd karnisza maskującego, motyw na drzwiach (pasy, wzór, napisy), grubość szkła. Wszystko zależy od indywidualnego pomysłu klienta i charakteru pomieszczenia, w jakim mają być drzwi.

Wady przesuwnych drzwi szklanych

Tak jak wszystko szklane drzwi przesuwne mają swoje wady. Takie drzwi szklane zajmują niestety całą ścianę, w związku z tym problemem będzie umieszczenie tam mebli czy obrazów. Należy to uwzględnić na etapie projektowania i rozkładu pomieszczeń oraz akcesoriów. Kolejnym aspektem jest dopasowanie ich do reszty architektury w budynku i innych drzwi. Należy zwracać na to uwagę, żeby całość miała ciekawy i spójny wygląd. Na szczęście wielu producentów oferuje dopasowane do siebie drzwi przesuwne i klasyczne.

W związku z tym należy dokładnie przeglądać katalogi i oferty. Dodatkowo należy przeliczyć cenę. Nie jest to jednak łatwa sprawa, ponieważ bardzo dużo zależy od indywidualnych cech zamówienia. Różne są ceny w zależności od sposobu montażu czy jakości materiałów. Przeciętnie koszt zamontowania karnisza z systemem przesuwnym to około 300-500 zł, zaś przeciętne skrzydła kosztują od 200 do 600 zł. Jednak najlepiej sprawdzić cenę przed projektowaniem drzwi. Wiele firm oferuje możliwość wyceny, wtedy łatwiej można podjąć korzystniejszą decyzję.

Czytaj też o drzwiach szklanych – rozwiązanie idealne do biura

2 komentarze do “Świat ze szkła – szklane drzwi przesuwne”

Dodaj komentarz