Sprawdzanie numeru w HLR – czym jest i na czym polega?

HLR (Home Location Register) stanowi część struktury telekomunikacyjnej. Ma zastosowanie w sieciach telefonii komórkowej i pozwala gromadzić dane na temat abonentów oraz sprawdzać dane o ich przynależności do określonej sieci GSM. Zatem jak wygląda sprawdzanie numeru w HLR?

Jakie zastosowanie posiada HLR i na czym polega ta usługa?

Usługa sprawdzania numeru w HLR ma na celu efektywniejsze zarządzanie bazami danych i sprawdzanie pierwszych sieci GSM danego numeru. Dzięki temu możliwe jest weryfikowanie poprawności numeru i jego aktywności oraz usuwanie na bieżąco błędnych numerów.

HLR posiada tę zaletę, że umożliwia przeprowadzanie kontroli jakości bazy abonentów – odbiorców. W praktyce pozwala to ograniczyć koszty i wysyłać informacje, takie jak np. SMS tylko do aktywnych numerów. Tego typu weryfikacja ma znaczenie również w zakresie wskazania serii numerów w bazie danych z uwagi na przynależność do sieci GSM. W przypadku firm typu call center stwarza to możliwość usunięcia nieaktywnych numerów i ograniczenia nakładów pracy.

Jak wygląda usługa HLR na tle innych rozwiązań dających możliwość sprawdzania numeru?

Obecnie dostępne są trzy metody sprawdzania numerów. Pierwsza z nich odnosi się do pojedynczych numerów i wymaga zalogowania się do platformy. Tam też wybiera się odpowiednio z zakładki “Funkcje dodatkowe” oraz “Sprawdź Numer – HLR”, a następnie wpisuje w polu tekstowym dany numer. W efekcie uzyskuje się informacje na temat tego numeru, jego przynależności do określonej sieci GSM i dane o tym czy był wcześniej przeniesiony.

Dostępne są też inne rozwiązania sprawdzania numeru, takie jak wgranie ich z pliku .csv. Takie rozwiązanie może zająć więcej czasu, a w praktyce zależy od ilości rekordów w bazie. W efekcie otrzymuje się gotowy raport na e-maila.

Jeszcze innym, dostępnym rozwiązaniem jest sprawdzanie numeru poprzez Interfejs REST API.

Sprawdzanie numeru w HLR – zalety

Dzięki usłudze sprawdzaniae numeru w HLR możliwe jest:

  • wyeliminowanie błędnych i nieaktywnych numerów;
  • określenie informacji podczas przenoszenie numeru do innej sieci komórkowej;
  • określenie przynależności danego numeru do sieci GSM.

Podsumowanie: By móc szybko i bez dodatkowych czynności umożliwić sprawdzanie numeru w HLR można początkowo zarejestrować konto testowe. Z kolei w wersji rozszerzonej możliwe jest aktualizowanie na bieżąco całego rejestru i przynależności numerów do określonej sieci. Weryfikacja numerów odbywa się w jeden z dwóch sposobów, tj. poprzez dodawanie ich do systemu z poziomu aplikacji WEB-owej SerwerSMS.pl oraz automatycznie – tworząc własny system z zastosowaniem zdalnego zarządzania API. Są także inne dziwne aplikacje do sprawdzania numeru w HLR, ale warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania.

Dowiedz się więcej o aplikacjach do zarządzania czasem!

3 komentarze do “Sprawdzanie numeru w HLR – czym jest i na czym polega?”

Dodaj komentarz