Odnowienie uprawnień SEP – niezbędne informacje

Uprawnienia SEP nadawane są na okres 5 lat. Po tym czasie należy je odnowić poprzez ponowne przystąpienie do egzaminu. Jak to zrobić i ile kosztuje taki egzamin? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Kiedy konieczne jest odnowienie uprawnień SEP?

Jakiś czas temu uprawnienia SEP do 1 kV wydawane były bezterminowo. W obecnej chwili jednak, konieczne jest ich odnowienie uprawnień SEP po upływie wyznaczonego terminu. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, uprawnienia SEP ważne są przez 5 lat. Ponowne sprawdzanie kwalifikacji niezbędne jest w przypadku:

  • osób, których pracodawca wystąpił z wnioskiem o ponowne sprawdzenie kwalifikacji,
  • osób specjalizujących się w eksploatacji urządzeń, instalacji lub/i sieci, które świadczą usługi na rzecz konsumentów i przedsiębiorców mikro, makro i średnich,
  • osób, które posiadają już kwalifikacje, ale w ciągu 5 lat nie pracowały zawodowo przy danych urządzeniach, instalacjach lub sieciach.

Jak odnowić uprawnienia SEP?

Odnowienie uprawnień SEPhttps://szkolenia-emka.pl/odnowienie-uprawnien-sep/ nie wiąże się z koniecznością ponownego przystąpienia do szkolenia. Jednak w celu usystematyzowania wiedzy jest to zalecane. Ze względu na ciągły rozwój technologii aktualizowanie wiedzy jest szczególnie koniecznie, jeśli chcemy bezpiecznie wykonywać prace pod napięciem.
Jeśli chcemy odnowić sepowskie uprawnienia, musimy zdać egzamin, który potwierdzi nasze kwalifikacje. Jeśli zostanie on zdany pozytywnie, w ciągu 14 dni od dnia egzaminu komisja wydaje świadectwo kwalifikacyjne.

Kurs i egzamin – jak to wygląda?

Cały kurs trwa zaledwie kilka godzin, jest to więc bardzo szybkie szkolenie, dzięki któremu można znacznie poszerzyć swoje kwalifikacje. Chcąc uzyskać dokument potwierdzający uprawienia, należy najpierw złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną, a następnie uiścić za niego opłatę.

Jak wygląda egzmin SEP? Przeprowadzany jest w formie ustnej i może skończyć się wynikiem negatywnym bądź pozytywnym (nie jest wystawiana żadna ocena). W przypadku kiedy egzamin zakończył się wynikiem pozytywnym, wówczas komisją w przeciągu 14 dni od dnia jego przeprowadzenia wyda świadectwo kwalifikacyjne. Jeśli jednak zakończył się on wynikiem negatywnym, wówczas można do niego przystąpić ponownie, po kolejnym złożeniu wniosku i uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Kurs SEP G1 – jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Jeśli jesteś zainteresowany usługą HLR i chcesz się dowiedzieć na czym polega, lub chcesz podjąć naukę języka angielskiego to zapraszamy na nasze inne wpisy. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Sprawdź również:

Co należy wiedzieć wybierając toaletę na działkę

2 komentarze do “Odnowienie uprawnień SEP – niezbędne informacje”

Dodaj komentarz