Kiedy przyda się nam dobre biuro rachunkowe?

Założenie własnego biznesu to we współczesnym świecie żaden problem. Wystarczy tylko mieć pomysł na to, co możemy robić, zarejestrować działalność w urzędzie i rozpocząć świadczenie usług bądź sprzedaż towarów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność samodzielnego rozliczania podatków. Wtedy dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie współpracy z biuro rachunkowe.

Gdy nie chcemy ryzykować

Pierwszym powodem, dla którego wybranie oferty biura rachunkowego jest lepszym wyjściem niż samodzielne rozliczanie podatków jest chęć minimalizacji ryzyka. Nie da się ukryć, że kwestie prawa podatkowego w Polsce są wyjątkowo zawiłe i nawet przy maksymalnie dobrych chęciach możemy popełnić jakiś błąd. Efektem może być kara nałożona na przedsiębiorcę przez Urząd Skarbowy. Zazwyczaj jest to mandat o mniejszej lub większej wysokości, jednak zdarzają się i poważniejsze problemy natury karnoskarbowej. Każde dobre biuro rachunkowe ma natomiast wieloletnie doświadczenie w kwestii rozliczania podatków, zatrudnia prawdziwych specjalistów i jest ubezpieczone. Nawet gdyby doszło więc do jakiegoś uchybienia, kara finansowa nie dotknie osobiście nas i naszej działalności. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, którzy nie dysponują nadmiarem środków finansowych i każda kara oznacza ogromne problemy.

Gdy chcemy zaoszczędzić

Zazwyczaj ludzie uważają, że jeśli będą sami rozliczać swoje podatki to z pewnością zaoszczędzą pieniądze. Nie będzie bowiem konieczności korzystania w tym celu z usług podmiotów zewnętrznych, które trzeba opłacać. Jednak oszczędności bardzo szybko mogą stać się tylko pozorne. Rozliczanie podatków to bardzo szeroki temat, któremu trzeba poświęcić dużo czasu, uwagi i energii. Jeżeli w tym okresie moglibyśmy zająć się realizacją dodatkowych zleceń albo ulepszaniem swojej strony bądź sklepu internetowego, może się szybko okazać że osiągnięty wzrost dochodów nie tylko pokryje koszty obsługi przez dobre biuro rachunkowe, ale dodatkowo zostanie nam sporo środków w kieszeni. Jeżeli do tego dodamy brak ryzyka pomyłek i kar finansowych ze strony fiskusa, oszczędności będą już naprawdę spore.

Nie tylko dla małych przedsiębiorstw

Wydawać by się mogło, że głównie małe biznesy mają realne powody by korzystać z zewnętrznych usług rachunkowych. Okazuje się jednak, że również średnie i duże firmy mogą mieć z tego tytułu pożytek. Zalety to zwłaszcza:

  • brak konieczności zatrudniania księgowych,
  • brak potrzeby tworzenia dodatkowego działu rachunkowego,
  • prowadzenie archiwum finansowego przez biuro rachunkowe,
  • ochrona przed karami finansowymi w razie pomyłek,
  • większy porządek i przejrzystość w rachunkowości.
    uproszczona księgowość

Jednocześnie przedsiębiorstwo ma stały wgląd w to, jak prowadzone są księgi rachunkowe i rozliczane podatki. Stała współpraca z dobrym biurem rachunkowym może być więc atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm o różnej wielkości, niezależnie od branży. Doceni ją zarówno sprzedawca internetowy bądź hydraulik prowadzący własną działalność, jak również duże podmioty gospodarcze działające na o wiele większą skalę.

3 komentarze do “Kiedy przyda się nam dobre biuro rachunkowe?”

Dodaj komentarz