Fotowoltaika w odniesieniu do PKD – jaki kod wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego kodu PKD. Są one stosowane w celu klasyfikowania działalności i są obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy. Jakie PKD należy zastosować w odniesieniu do fotowoltaiki?

Różne rodzaje działalności

PKD to spis wszelkiego rodzaju działalności gospodarczych, który stosuje się w odniesieniu do każdego przedsiębiorstwa. Nieprawidłowy wybór kodu lub całkowite zaniechanie tej czynności może wiązać się z konsekwencjami.

Na szczęście, na stronie www.pkd.com.pl można znaleźć szczegółowe rozpiski pod każdym z działów, grup, klas oraz podklas. To oznacza, że przedsiębiorca musi poświęcić nieco czasu na prześledzenie przykładowych rodzajów działalności znajdujących się na stronie, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa może samodzielnie dobrać odpowiedni PKD dla swojej działalności.

Wśród dostępnych sekcji wskazać można między innymi:

  • dział A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo,
  • dział B – górnictwo i wydobycie,
  • dział C – przetwórstwo przemysłowe.

Cały spis to 21 sekcji, które zawierają w sobie dalsze, bardziej szczegółowe podziały.

Fotowoltaika w odniesieniu do PKD

Prowadzenie działalności związanej ze sprzedażą i montażem fotowoltaiki, podobnie jak każdy inny jej rodzaj, należy sklasyfikować odpowiednio przy uwzględnieniu kodu PKD. Pierwsze rozróżnienie w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności zawiera 21 sekcji, między innymi odpowiadające za górnictwo, budownictwo czy opiekę zdrowotną. Po dopasowaniu odpowiedniego działu, konieczne jest jeszcze przypisanie do działu, grupy, klasy oraz podklasy.

Sprzedaż fotowoltaiki jako taka i same usługi montażowe będą należeć do odrębnych działów. I tak, przykładowo, osoby zajmujące się montażem fotowoltaiki, powinny wybrać sekcję F, odpowiadającą za budownictwo.

Pod nią znajdują się trzy działy: 41 (roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków), 42 (roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej) oraz 43 (roboty budowlane specjalistyczne) – i to właśnie te ostatnie są przedmiotem zainteresowania osób, które trudnią się montażem instalacji fotowoltaicznych. Pod tym działem znajduje się klasa 21 i podklasa Z (wykonywanie instalacji elektrycznych) i tak właśnie będzie wyglądał kod dla działalności dotyczącej montażu PV: F.43.21.Z.

Podsumowując, fotowoltaika w odniesieniu do PKD może przynależeć do różnych sekcji. W przypadku jej montażu – prawidłowym wyborem będzie wyżej wskazany kod, jednak w odniesieniu do samej sprzedaży – przedsiębiorca będzie musiał wybrać inną konfigurację, odpowiadającą jego profilowi sprzedażowemu.

Sprawdź sposoby, na zwiększenie sprzedaży fotowoltaikihttps://focustelecom.pl/branze-fotowoltaika/

Dowiedz sie więcej dlaczego popularna jest fotowoltaika dla domu.

Sprawdź również:

Co należy wiedzieć wybierając toaletę na działkę

 

2 komentarze do “Fotowoltaika w odniesieniu do PKD – jaki kod wybrać?”

Dodaj komentarz