Co sprawdzić, zanim pojedziemy zobaczyć używane auto?

Chcesz kupić używane auto, ale boisz się, że podejmiesz złą decyzję? Przeczytaj nasz poradnik. W dzisiejszym wpisie skupimy się na rzeczach, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się zobaczyć auto i ewentualnie skorzystać z jazdy próbnej. Zachęcamy do lektury.

Złap za telefon i zweryfikuj zawarte w ogłoszeniu informacje

Uważne przeczytanie ogłoszenia jest niezwykle istotne. Już na tym etapie możemy odrzucić niewarte naszej uwagi oferty. Jeżeli w treści zauważysz same zalety, a dla równowagi nie będą podane żadne wady (nawet w delikatny sposób), to warto dwa razy zastanowić się nad danym ogłoszeniem, w szczególności, gdy auto ma już trochę lat.

Jeśli ogłoszenie zainteresuje Cię na tyle, że chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, złap za telefon, by zadać parę pytań. Oczywiście, zanim wybierzesz numer, warto przygotować sobie listę pytań. Zanotuj interesujące Cię zagadnienia, dzięki czemu nie zapomnisz o żadnej kwestii. O co warto zapytać?

  1. Kto jest właścicielem samochodu – warto dopytać, kto faktycznie sprzedaje auto. Ustal, czy to pośrednik, czy właściciel. Dobrze jest się też dopytać, czy są jacyś współwłaściciele lub też spytać o historię właścicieli auta. To istotne pytanie, jeśli pojazd był poleasingowy, wtedy koniecznie zapytaj o to, czy auto jest już przerejestrowane lub ostatecznie opłacone. Zdarzają się takie sytuacje, w których małe firmy nie mają jeszcze kupionego auta z leasingu, co oznacza, że nie są prawnymi właścicielami pojazdu.
  2. Skany dokumentów samochodu – podstawą jest dowód rejestracyjny (tutaj warto poprosić o zeskanowanie całego dokumentu) i karta pojazdu. Możesz też poprosić o książkę serwisową, ale nie jest to konieczne. Jeśli na etapie rozmowy telefonicznej napotkasz trudności z przesłaniem dokumentacji, a przynajmniej dowodu rejestracyjnego, lepiej sobie odpuścić. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał problemu z faktem, że zależy Ci na tym, by sprawdzić formalności.
  3. Historia serwisowa auta – warto też zadać pytania o zrobione przeglądy i ewentualne naprawy. Ustal, które elementy były naprawiane mechanicznie i elektronicznie. Zapytaj, czy auto były serwisowane w autoryzowanym warsztacie samochodowym.
kupno auta

O co jeszcze warto zapytać kupując auto?

Pod koniec rozmowy koniecznie spytaj się sprzedawcy, czy chce przekazać Ci jakieś istotne informacje. Warto też zrobić krótkie podsumowanie całej konwersacji i w międzyczasie zapisywać niespójności, które się pojawiają. W trakcie rozmowy można się o te nieścisłości zapytać, być może sprzedawca rozwieje któreś Twoje wątpliwości.

Zastanów się też nad przebiegiem rozmowy i tym, jak zachowywał się sprzedawca. Czy odpowiadał szybko i konkretnie na pytania? A może Twoja intuicja podpowiada Ci, że „coś tu nie gra”? Jeśli Twoje odczucia są pozytywne, to zdecydowanie umów się na weryfikację auta i ewentualnie jazdę próbną. W innym wypadku lepiej sobie odpuścić.

Pamiętaj aby przed zakupem używane auto, sprawdzić też uzyskane informacje i skany dokumentów.

 

3 komentarze do “Co sprawdzić, zanim pojedziemy zobaczyć używane auto?”

Dodaj komentarz