Jak wyprostować krzywe zęby? – Stomatologia Gliwice

Wady zgryzu towarzyszą wielu osobom i mają różne podłoże. Na szczęście po odpowiednim leczeniu ortodontycznym każdy może cieszyć się estetycznym i zdrowym zębem. Naprostowane zęby nie będą dodatkowo obciążane i łatwiej będzie utrzymać ich higienę. Jak wyprostować krzywe zęby?

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Stomatologia Gliwice, zajmuje się między innymi leczeniem wad ułożenia zębów w jamie ustnej. Wady zgryzu mogą mieć różne podłoże, a wyróżnić można:

– wady zgryzu genetyczne (np. progenia, diastema)

– wady zgryzu nabyte

– wady zgryzu ewolucyjne

Zmiany nabyte mogą wynikać między innymi ze złej pozycji snu niemowlaka, a oddychania przez usta lub z nawykowego ssania kciuka. Zbyt wczesne lub zbyt późne wypadnięcie zębów mlecznych również może wpłynąć na zmianę ułożenia zębów w łuku szczęki. Wady ewolucyjne to przede wszystkim stłoczenie się zębów, które wynika z tendencji do spożywania miękkich, przetworzonych pokarmów. Przodkowie człowieka żujący więcej surowego mięsa oraz twardych pokarmów, mieli lepiej wykształcone i szersze szczęki.

Jak wyleczyć krzywe zęby?

Ortodonta Gliwice po wstępnej ocenie wady zgryzu jest w stanie wskazać najskuteczniejszą metodę leczenie. Proces leczenia ortodontycznego przebiega przede wszystkim z zastosowaniem odpowiednich aparatów. Wyróżnia się aparaty nazębne stałe oraz ruchome. Te drugie mogą być zdejmowane i ponownie zakładane przez użytkownika, a stosuje się je między innymi w czasie snu.

Jak wygląda zakładanie aparatu na zęby?

Przed założeniem stałego aparatu na zęby ortodonta Gliwice musi upewnić się, że jama ustna pozbawiona jest wszelkiego rodzaju stanów zapalnych zębów oraz dziąseł. Następnie szkliwo zębów w miejscu klejenia aparatu zostaje dokładnie oczyszczone i wytrawione, co ma na celu zapewnienie lepszej przyczepności. Następnie przykleja się aparat do powierzchni zębów i utwardza się klej. W miarę postępów w leczeniu ortodonta Gliwice będzie wprowadzał poprawki w ułożeniu aparatu i kontrolował proces prostowania linii zębów pacjenta, aby zapewnić najlepsze efekty.

Aparat na zęby, a higiena jamy ustnej

Po założeniu stałego aparatu na zęby konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Nie wystarczy samo szczotkowanie zębów. Koniecznie należy również czyścić przestrzenie między zębowe przy pomocy nici dentystycznych, a także stosować przynajmniej dwa razy dziennie płyn do płukania ust. Ważne jest także to, aby stosowana pasta do zębów zawierała wzmacniający szkliwo fluor.

Piękne zęby jak marzenie – implanty zębowe Gliwice

Dodaj komentarz